Koulukadun Minigolf

Viikkokilpailut

Ratagolf kilpalajina

Ratagolfissa kilpaillaan neljällä eri alustalla. Kilpailualustat ovat huopa, eterniitti, betoni ja MOS eli minigolf open standard. Koulukadulta löydät kolme ensin mainittua. Tutustu Koulukadun ratoihin täältä.

Ratagolf on keskittymistä ja rautaisia hermoja vaativa laji. Suuria fyysisiä vaatimuksia ei ole ja esimerkiksi huippupelaajien ikäjakauma on suuri verrattuna moneen muuhun lajiin. Kehittyminen on mahdollista myös varttuneemmalla iällä.

Ratagolf Suomessa ja maailmalla

Ratagolfissa järjestetään sekä kansallisia että kansainvälisiä kilpailuja. Varsinainen pääkilpailukausi ajoittuu kesäaikaan, mutta lajin kilpapelaajat pelaavat myös talvisin myös sisähalleissa pelattavia kilpailuja. Tällä hetkellä kilpavaatimukset täyttävät kilparadat löytyvät Tampereelta ja Porista. Kesän kilpailukalenteri vaihtelee jonkin verran vuosittain kymmenien kilparatavaihtoehtojen johdosta.

Yleisessä sarjassa pelataan joka vuosi vaihdellen joko EM- tai MM- kilpailut. Lisäksi arvokisoja järjestetään vuosittain erikseen junioreille (maks. 19 samana vuonna täyttäneet) ja senioreille (45+).

 nimipistkisatkrs.kaparas tulosparas krssij.kapst.kaseur. tas.
1.Arto Borg2491932.47457252.3713.110
2.Tatu Pessa2062034.30056283.8510.300
3.Axel Ekman1541936.89564295.688.111
4.Olavi Borg1331636.21964315.448.311
5.Marko Löyttyniemi1151938.05369317.376.052
6.Mika Niemelä792043.650733310.353.953
7.Jari Kinnunen77631.58360282.1712.830
8.Jukka Reunavuori72633.25063272.6712.000
9.Annikki Andreasson691841.47273329.723.834
10.Raimo Niemelä692044.825743411.003.455
11.Jari Vähäaho622044.775783411.403.105
12.Heidi Granath541846.806783612.613.005
13.Ari Mansikka49735.42964316.147.000
14.Jussi Saarinen46534.90066324.209.200
15.Anita Niemelä461946.632783612.422.427
16.Ismo Laitinen45940.444683210.005.002
17.Jarmo Erkkilä441545.033803811.932.936
18.Raimo Pessa401944.921803712.162.116
19.Anja Borg391746.706803812.882.296
20.Matti Mattiniemi301849.472863814.111.677
21.Kirsti Pessa271451.571863514.431.938
22.Erkki-Veli Suodenjoki211148.955853813.361.918
23.Kari Andreasson181752.647933816.531.0610
24.Kati Mattiniemi161666.9061054519.191.0012
25.Lars Lööf15134.50069331.0015.002
26.Erkki Viitasaari12136.50073352.0012.005
27.Teemu Pessa8237.75070329.504.001
28.Matti Peltola7137.50075366.007.001
29.Mika Salonen7446.375853614.501.756
30.Julius Lindholm6140.00080357.006.004
31.Lauri Niemelä5139.00078358.005.005
32.Harri Airaksinen5240.000743111.002.502
33.Leif Lindholm1145.500914514.001.007
34.Marita Niemelä1152.5001054719.001.009